ForumErasmus-Polonya-Danimarka-Erasmus-IP-WALT
 
Giriş
Şifremi Unuttum ?
 
 


Erasmus - Polonya - Danimarka - Ip Walt

 
 
     
   
 
     
Yazı Detay
 

 IP/WALT NEDİR?
 ERASMUS YOĞUNLAŞTIRILMIŞ PROGRAMI (IP/WALT INTENSITIVE COURSE)
 ADMIN
 08/06/2013 15:15:44


ERASMUS YOĞUNLAŞTIRILMIŞ PROGRAMI (IP/WALT INTENSITIVE COURSE)

Projenin Başlığı;
Mühendislik Eğitimine Disiplinler Arası ve Bütüncül Yaklaşım – Gömülü Sistemlerin Tasarımı ve Pratik Çalışmalarını İçeren Gelişmiş Öğrenim Teknolojileri Üzerine Laboratuar Çalışmaları

GİRİŞ

Bu kurs gümülü sistemlerin uygulamalarında kullanılan mikrokontolörlere disiplinler arası ve bütünsel yaklaşımlı mühendislik eğitimine giriştir. Mikro-kontrolörler ve robotik dersler öğrencilere endüstriyel iş yerlerinde ve özel işletmelerde kullanılan bu önemli elemanlar ile alakalı ve çeşitli uygulamalar ile ilgili bilgileri uygulayabilmek konusunda yardımcı olur. Mikro-kontrolörler, robotik montaj işlemleri için mekanikte, bilgi toplamada ve otomobillerdeki anti-kilitleme fren sistemi kontrolü gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılır. Mikro-kontrolörler otomatik üretim işlemlerinde uygulama alanına sahiptir ve bundan başka yeni uygulamaların üretim ve test araştırmaları içinde kullanılır. Mikro-kontrolörler yeniden programlanabilirdir. Bu sayede kullanıcı programı hataları için denetleyebilir ve son uygulamadan önce kullanıcının hataları düzeltmesi mümkün olur. Ayrıca program öğrencilere PBASIC programlama dilini sunmakla beraber, öğrenciler mikro-kontrolörleri çeşitle gerilim değerleri ve devre tasarımları için programlamayı öğreneceklerdir.

Kurs otomasyona bağlı sosyal konuları bünyesinde barındıracaktır. Bunlar, çeşit çeşit uygulamaların etkisi, tasarımın kolaylığı, mikro-kontrolörlerin fiziksel karakteristiği ve bilgisayar entegrasyonu ile ilişkisidir.

Kursun Amacı

Kurs enstürmantasyon, ölçüm ve bireysel uygulamalar alanında mikro-kontrolörlerin uygulamalarının nasıl geliştirilebileceği ve artırılabileceği konuları üzerine kurulmuştur. Mikro-kontrolör kullanımı son 10- 15 yıldır oldukça arttı. Fiyatlarının aşırı derecede düşmesi ve endüstrideki geniş kullanım alanı ile birlikte öğrenciler için bu bilgiye sahip olmak çalışma sektöründe daha yüksek seviyelere çıkabilmeleri için oldukça gereklidir.

Elektronik mühendisliğinin pratik alanı hızlı bilgisayar ve yongalarının hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte gelişti. Ek olarak mikro-kontrolörlerin kullanımı ve gömülü sistemler her alanda kullanımı neredeyse kaçınılmaz oldu. Elektrik ve mekanik mühendisleri için ayrılmış olan alanlarda şimdi disiplinler arası entegre dijital ve analog elektronik iletişim ve medikal ve biyolojik çevrelerin çeşitli sistemleri için kullanılıyor. Bu gelişmeler geçen birkaç on yılda gömülü sistemler eğitiminin eşsiz değişimleri ile birlikte oldu.

Kurs boyunca laboratuar derslerinde çok karmaşık mikro-kontrolörler (programlama için kolay ve yüksek seviyeli dil ) ve gömülü sistemler kullanılmayacaktır. Buradaki bilgilerle robotik eğitim, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için çok geniş bilimsel disiplinlerde bilgisayar bilimi, elektrik ve elektronik, mekanik ve ayrıca biyoloji mühendisliği, çevre mühendisliği ve fizik gibi alanlarında içine alarak mümkün olacaktır.

Kurs süresince öğrenciler bir sistem geliştirmek zorundadırlar. Örneğin; öğrenciler basit bir ölçüm sistemi veya mobil robot geliştirebilirler. Kontrol sistemi, sensör içerme, aktüatör, mikroişlemciler, mikro-kontrolörler ve yazılım bir parçada birleşmelidir. Öğrenciler farklı modüller, elektronik ve mekanik parçalardan kendi robotlarını üretebilirler. Küçük mobil robotlar sınırlı kompleksliğe sahip sistemlerin gelişmesine olanak sağlar. Fakat buna rağmen öğrenciler ilginç deneyimler elde edebilmektedir. Laboratuar aktiviteleri genellikle 2-3 kişilik öğrenci grupları halinde sıkı bir program içerisinde ve sonunda farklı robot grupları içinde gerçekleşecek olan yarışmalar dâhilinde olacaktır.

Bu kurs ayrıca teknik olarak bazı gereklilikleri de sağlayacak ve öğrencilere bazı kazanımlarda bulunduracaktır. Bunlar:
- Farklı disiplinlerde ve uluslar arası gruplarda işbirliği ve takım çalışması
- Takım üyeleri arasında çalışma koordinasyonu
- Zaman baskısı altında mühendislik çözümlerini bulma
- Öğrenilen teorik bilgileri pratik problemlerin çözümünde kullanma
- Başarısızlıklarda çalışan çözümlere ulaşacak bilgiyi elde etme
- İletişim becerilerinin gelişimi

Genel varsayımlar;

1. Kurs çoklu-disiplinler lisans ve yüksek lisans öğrencileri içindir.

2. Kurs mikro-kontrolörler, gömülü sistemler ve robotik uygulamalardan meydana gelir.

3. Kurs elverişli biçimde, öğrencileri gerekli donanımla donatarak kendi alanlarında mikro-kontrolörlerin teknolojisini nasıl güçlü kullanacaklarını öğretir.

4. Takım çalışması gibi farklı pedagojik yöntemlerin kullanılması sayesinde teori ve pratik arasında doğru dengeye ulaşmak ve öğrencilere “fabrikadaymış gibi” izlenim sağlamak mümkün olmaktadır.

Bu yoğunlaştırılmış kurs için olan genel varsayımlar öğrencilere bazı mühendislik bilgileri vermek ve bazı pratik özellikleri en etkili yol olarak dersler ve laboratuar çalışmalarında kazandırmayı hedeflemiştir.

Bu kurs, endüstriyel ve araştırmalar için enstürmantasyon ve ölçüm için kullanılan çeşitli gömülü sistemler içiren mikro-kontrolör uygulamalarının mühendislik prensip ve tekliklerine yönelik oluşturulmuştur.

Her takım için geliştirme kartı, çeşitli sensörler, motorlar ve elektronik modüller olmak üzere çeşitli temek elemanlar mevcuttur.

Yoğunlaştırılmış programa öğrenciler çeşitli dallardan katılabilirler. (elektrik ve elektronik, otomasyon, mekanik, bilgisayar bilimi)
 
 
Yorum Yap - Soru Sor..
 

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış.İlk yorumu siz yapın !

 
 
     
 
     
 

Her Hakkı Saklıdır | Forumerasmus © 2011 - 2014

 
     
 

ForumEra V2.0

 
     
 

Tema Dizayn : Uğur Altınboğa - 2012

 
     
 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için aşağıdaki tarayıcıları kullanmanızı öneririz.

 
     
 

 
 

IP Adresiniz : 54.226.103.73