ForumErasmus-Polonya-Danimarka-Erasmus-IP-WALT
 
Giriş
Şifremi Unuttum ?
 
 


Erasmus - Polonya - Danimarka - Ip Walt

 
 
     
   
 
     
Yazı Detay
 

 Polonya da erasmus öğrencisi olmak..
 Polonyadaki erasmus hayatına dair kısa bilgiler..
 ADMIN
 06/09/2011 17:07:24


TÜRKİYE - POLONYA

 
Polonya da Erasmus öğrencisi olmak ;

-Sınavınıza girdiniz , sonucunuz açıklandı ve artık biliyorsunuz ki size Polonya yolculuğu görünüyor.

-O zaman şimdi biraz Polonya yı tanımaya çalışalım..

Polonya ;

-Orta Avrupa da bulunan bir ülke.

-Komşuları arasında ; ( Almanya,Çek Cumhuriyeti,Slovakya,Rusya Federasyonu,Litvanya,Ukrayna.. ) bulunuyor.

-Polonya nın yaklaşık nüfusu 38 milyon.

-Başkenti Varşova.

-Para birimi zloty."1 PLN yaklaşık 0.5 TürkLirası na denk geliyor."

-Polonya ile Türkiye arasındaki saat farkı 1 saat kadar.Türkiye de saat Polonya ya göre 1 saat ileride.

-Polonya da genel itibari ile iklim soğuk geçiyor.

-Tabiki sosyal hayat Türkiye ye nazaran daha düzenli.İnsanlar kurallara Türkiye ile kıyaslarsak daha fazla uyuyorlar diyebiliriz sanırım.Sizde Polonya ya geldiğinizde bunu farkedeceksiniz tabiki.

-Polonya da Türkiye yle kıyasla genel olarak "trenler" ulaşım aracı olarak kullanılıyor.Bu ulaşım şekli ucuz olduğundan , öğrenciler tarafından da sıkça tercih edilen ulaşım şekli.Türkiye de otobüsler daha çok kullanıldığından ilk başta size farklı gelebilir ancak zamanla sizde alışacaksınız bu duruma.

-Toplu taşıma araçları , otobüsler , Türkiye ye nazaran daha modern diyebiliriz herhalde.ulaşım ücreti olarak otobüslerde biletler kullanılıyor.Eğer öğrenci iseniz tabiki öğrenci bileti alarak daha uygun fiyata ulaşım ihtiyacınızı sağlayabiliyorsunuz.Ulaşım ücretleri uygun diyebiliriz.Zaten çeşitli biletler mevcut bunu daha sonraki konularda daha açıklayıcı bir şekilde bahsedeceğiz.

-Polonya da yiyecek açısından bakarsak , et ürünleri pahalı değil diyebiliriz.Ancak kıyafet tarzı ürünler pahalı.Bu yüzden eğer kıyafet olarak Polonya da alış-veriş yapmayı düşünüyorsanız vazgeçmeyi düşünebilirsiniz :) Yiyeceklerde belli probelmler yaşayabilirsiniz , zira çoğu yiyeceklerde domuz eti ya da domuz katkılı ürünler olabiliyor.Bu konuda dikkatli olun.Bu problemi aşmak içinse belli başlı yiyeceklerin Lehçe karşılıklarınıı bir kağıda not edip ,daha sonra alış-verişinizi yapabilirsiniz.

-Polonya da Erasmus öğrencisi olarak tabiki bir yurtta kalacaksınız.Zaten size email ile gerektiğinde bu konuda ulaşacaklardır.Yurtlarla ilglide ayrı bir konuda açıklamalar yapacağız.

-Polonya bir erasmus öğrencisinin çokda zorluk çekmeyeceği bir ülke diyebiliriz aslında.Zaten Türk Lirası Zloty den değerli olduğundan para konusunda da şanslı sayılırız.Polonya ya geldiğiniz ilk zamanlarda harcamalarınıza dikkat edip çok fazla harcama yapmaktan kaçınırsanız,aileden gelen ufak bir katkı ile de geçinebilirsiniz.

-Polonya da elektronik ürünler Türkiye ye nazaran daha uygun fiyatlı diyebiliriz.Belki Polonya dan dönüşünüzde bir cep telefonu , fotoğraf makinası vs.. gibi bir ürün satın almayı düşünebilirsiniz.

-Polonya gezebileceğiniz güzel şehirlere de sahip.Erasmus eğitiminiz zarfında bu şehirleri gezmeyi düşünebilirsiniz.Bu konu hakkında da ilerleyen zamanlarda ayrı olarak ele alacağız.

-Polonya nın doğu kesiminde fazla olmasalarda ırkçılık yapan birkaç Polonya lı görmek mümkün.Ancak diğer kesimlerde bu durum daha iyi durumda.Eğer görmezlikten gelirseniz bir sorun çıkmaz..

-Genel olarak durum bu şekilde.Polonya bir Erasmus öğrencisi olarak zevk alabileceğiniz bir ülke.Siz de geldiğinizde zaten fark edeceksiniz.

 

:: Erasmus ülkenizi seçtiniz mi ?

 
 
Yorum Yap - Soru Sor..
 

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış.İlk yorumu siz yapın !

 
 
     
 
     
 

Her Hakkı Saklıdır | Forumerasmus © 2011 - 2014

 
     
 

ForumEra V2.0

 
     
 

Tema Dizayn : Uğur Altınboğa - 2012

 
     
 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için aşağıdaki tarayıcıları kullanmanızı öneririz.

 
     
 

 
 

IP Adresiniz : 54.226.103.73